Kurs: Stressreducerande yoga 6 tillfällen 75 min
Denna kurs är baserad på Traumaanpassad yoga (TAY-Sverige), en yogaform speciellt utformad för ett känsligare nervsystem till följd av höga stressnivåer. Här yogar du tryggt med beprövade metoder som grundas på forskningsbaserade interventioner som rekommenderas av framstående institut gällande yoga som komplementär behandling. Denna yogaform används tex som stöd vid behandling på vårdcentraler, behandlingshem, anstalter, SIS-boenden, HVB-hem, jourhem för utsatta och inom rättspsyk med mera.
Klasserna är anpassade till de som upplever/har upplevt mycket stress, oro, sömnsvårigheter, spänningar, smärta och/eller som har fått diagnosen PTSD/PTSS (Post-traumatiskt stress syndrom) eller som befinner sig/har befunnit sig i utmattning, utbrändhet, utmattningsdepression eller liknande symptom.
Klasserna består av en specifik kombination av fysiska dynamiska sekvenser, andningsövningar och avslappningstekniker som effektivt reducerar stress och reglerar nervsystemet.
Om du tex upplevt triggande känslor på vanliga yogaklasser kan kanske detta vara något för dig.
Salen är uppvärmd till 25-26°.
Pris: 1.800kr för hela kursen
20% för sjukskrivna, seniorer, arbetssökande och studerande.
50% rabatt för de som blivit rekommenderade av Rehabteamet på Trosa Vårdcentralen.
Läraren heter Dinah Lennevald och är utbildad inom TAY-Sverige (300h) av Josefin Wikström.
Varmt välkommen!