1640

Questions? Please contact us at admin@frontrunnersports.com.au. Thank you.


Start Time Class Instructor
Wednesday - October 18
6:00am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour
Andrea Bell
Thursday - October 19
5:30am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   2 hours
Derek Cross
6:00am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarke Reserve   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Threshold Tompkins Park
Tompkins Park, Applecross   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Threshold TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
4:30pm
Junior Sprints
WA Athletics Stadium   1 hour
Zac Born
5:30pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
5:30pm
Juniors Strength Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Ben Green
Friday - October 20
6:00am
FRESH Women's Fitness
Lake Monger, Wembley (Dodd St end)   1 hour
Tia Roberts
Saturday - October 21
6:30am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   1 hour 15 minutes
Ben Green
6:30am
Advanced Tempo Run
The Running Centre   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Monday - October 23
6:00am
FRESH Women's Only Group Run
West Perth   1 hour
Andrea Bell
5:30pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Tuesday - October 24
5:30am
Triathlon Threshold Bike Intervals
TRC 5.30am   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run North Beach
Sorrento Surf Life Saving Club   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point Cafe   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Tempo Run TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
5:30pm
Juniors Track
WA Athletics Stadium   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Centre   1 hour 15 minutes
Ben Green
Wednesday - October 25
6:00am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour
Andrea Bell
Thursday - October 26
5:30am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   2 hours
Derek Cross
6:00am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarke Reserve   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Threshold Tompkins Park
Tompkins Park, Applecross   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Threshold TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
4:30pm
Junior Sprints
WA Athletics Stadium   1 hour
Zac Born
5:30pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
5:30pm
Juniors Strength Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Ben Green
Friday - October 27
6:00am
FRESH Women's Fitness
Lake Monger, Wembley (Dodd St end)   1 hour
Tia Roberts
Saturday - October 28
6:30am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   1 hour 15 minutes
Ben Green
6:30am
Advanced Tempo Run
The Running Centre   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Monday - October 30
6:00am
FRESH Women's Only Group Run
West Perth   1 hour
Andrea Bell
5:30pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Tuesday - October 31
5:30am
Triathlon Threshold Bike Intervals
TRC 5.30am   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run North Beach
Sorrento Surf Life Saving Club   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point Cafe   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Tempo Run TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
5:30pm
Juniors Track
WA Athletics Stadium   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Centre   1 hour 15 minutes
Ben Green
Wednesday - November 1
6:00am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour
Andrea Bell
Thursday - November 2
5:30am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   2 hours
Derek Cross
6:00am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarke Reserve   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Threshold Tompkins Park
Tompkins Park, Applecross   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Threshold TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
4:30pm
Junior Sprints
WA Athletics Stadium   1 hour
Zac Born
5:30pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
5:30pm
Juniors Strength Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Ben Green
Friday - November 3
6:00am
FRESH Women's Fitness
Lake Monger, Wembley (Dodd St end)   1 hour
Tia Roberts
Saturday - November 4
6:30am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   1 hour 15 minutes
Ben Green
6:30am
Advanced Tempo Run
The Running Centre   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Monday - November 6
6:00am
FRESH Women's Only Group Run
West Perth   1 hour
Andrea Bell
5:30pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Tuesday - November 7
5:30am
Triathlon Threshold Bike Intervals
TRC 5.30am   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run North Beach
Sorrento Surf Life Saving Club   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point Cafe   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Tempo Run TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
5:30pm
Juniors Track
WA Athletics Stadium   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Centre   1 hour 15 minutes
Ben Green
Wednesday - November 8
6:00am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour
Andrea Bell
Thursday - November 9
5:30am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   2 hours
Derek Cross
6:00am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarke Reserve   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Threshold Tompkins Park
Tompkins Park, Applecross   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Threshold TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
4:30pm
Junior Sprints
WA Athletics Stadium   1 hour
Zac Born
5:30pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
5:30pm
Juniors Strength Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Ben Green
Friday - November 10
6:00am
FRESH Women's Fitness
Lake Monger, Wembley (Dodd St end)   1 hour
Tia Roberts
Saturday - November 11
6:30am
Run Club Endurance Hills
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   1 hour 15 minutes
Ben Green
6:30am
Advanced Tempo Run
The Running Centre   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Monday - November 13
6:00am
FRESH Women's Only Group Run
West Perth   1 hour
Andrea Bell
5:30pm
Run Club Tempo Run Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
Tuesday - November 14
5:30am
Triathlon Threshold Bike Intervals
TRC 5.30am   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run North Beach
Sorrento Surf Life Saving Club   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Tempo Run Deep Water Point
Deep Water Point Cafe   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Tempo Run TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
5:30pm
Juniors Track
WA Athletics Stadium   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Advanced Vo2 and Speed
WA Athletics Centre   1 hour 15 minutes
Ben Green
Wednesday - November 15
6:00am
FRESH Threshold Intervals
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour
Andrea Bell
Thursday - November 16
5:30am
Triathlon Tempo Group Bike Ride
The Running Centre (1273 Hay Street West Perth)   2 hours
Derek Cross
6:00am
Run Club Threshold North Beach
Western side of Clarke Reserve   1 hour
Raf Baugh
6:00am
Run Club Threshold Tompkins Park
Tompkins Park, Applecross   1 hour
Andrea Bell
6:00am
Run Club Threshold TRC
The Running Centre, 1273 Hay Street, West Perth 6005   1 hour 15 minutes
Ben Green
4:30pm
Junior Sprints
WA Athletics Stadium   1 hour
Zac Born
5:30pm
Advanced Threshold Session
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Raf Baugh
5:30pm
Juniors Strength Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour
Alex Dreyer
5:30pm
Run Club Threshold Lake Monger
Dodd Street, Lake Monger   1 hour 15 minutes
Ben Green

Online class reservations and pass tracking by Punchpass


Front Runner Sports Schedule